Türkiye’de Bağımsız Müzik – Başlangıç, çıktı!

Araştırma, yazım ve editoryal çalışması yaklaşık 4 yıl süren Türkiye’de Bağımsız Müzik – Başlangıç isimli son kitabım Kara Plak Yayınları’ndan çıktı. İki cilt olması planlanan kitabın yayımlanan bu ilk cildinde önce bağımsız müzik kavramı üzerine kapsamlı bir açıklama bölümü, ardından da 1950’lerden 2000’lere Türkiye’de bağımsız müzik serüveni yer alıyor.

Arka kapak yazısı:

Bahar şenliklerinden sokak konserlerine, festivallerden barlara, DJ kabinlerine, dergilere kadar müziğin var olduğu her alanda emek veren Tayfun Polat, bağımsız müzik hakkında yıllardır biriktirdiklerini anlatmaya başlıyor. Bağımsız müziğin kapsamlı bir tanımını yapıp dünyadaki serüvenini aktardıktan sonra Türkiye’ye dönüyor ve 1950’lerden başlayarak memlekette yaşananları anlatıyor.

1980’lerden 2000’lere uzanan kültürel dönüşümün, radyolardan MTV’ye, ihracat serbestisinden pop patlamasına, MySpace’ten Spotify’a farklı boyutlarıyla kendine yer bulduğu kitapta Kadıköy sokaklarında, Taksim’deki barlarda çalan genç müzisyenlerin hikâyelerinden, Amerikan üslerinin olduğu şehirlerdeki plak dükkânlarına uzanan ayrıntılar yer alıyor.

Her bölümün başında yer alan anılar, 80’leri ve 90’ları yaşayanlar için bir hatırlama, o yılları kaçıranlar içinse kıymetli bir öğrenme fırsatı sunuyor.