TaiFu

Menajer/DJ

DÖRT Organizasyon kurucu ortaklığı, kamusal alanlarda farklı performanslar.

Sahne/Prodüksiyon Amiri

Kayıp Stüdyo, Tarih Vakfı Darphane-i Amire, kargART Kültür Merkezi.

Radyo programcısı/Müzik yazarı

Açık Radyo, ixir.com, REC ve Milliyet Sanat dergileri, kargamecmua


 

1970’de İstanbul’da doğdu.

Sessiz sakin, içine kapalı bir çocukluk geçirdi. Bu dönemde en büyük merakı öğrenmekti. Bu nedenle kitaplar ve ansiklopediler en yakın  oldu. Ortaokul yıllarından itibaren müzik ve spora merakı arttı. Lisede aynı sınıfta üç Tayfun olduklarında bir süre “İnek Tayfun” lakabıyla anılsa da hiçbir zaman ders çalışmadı.
Yanlışlıkla İ.T.Ü. Maden Mühendisliği Bölümü’nü kazandı. Sevmeye sevmeye ama askere gitmemek için rekor bir süre okudu, nihayet mühendis oldu. Hiç mühendislik yapmadı. Ama mühendislik eğitiminden hep faydalandı.

‘90’lı yılların başlarından itibaren kültür-sanat ve özellikle müzik alanında çalışmaya başladı. ÇEKÜL Vakfı’nda önce gönüllü, daha sonra kadrolu olarak çalıştı, çevre hareketi içerisinde yer aldı. Uzun süreli dostluklarının hemen tamamı bu çevre ile hayatına girdi. Konser organizasyonları içerisinde görev aldı, organizasyonlar yaptı. DÖRT Organizasyon’un kurucu ortakları arasında yer aldı. Firma kısa süreli ömründe müzik ve performans sanatları alanlarında hayli idealist organizasyonlara imza attı. Menajerlik, DJ’lik, radyo programcılığı, sahne amirliği, müzik yazarlığı gibi bilimum işle meşgul oldu. Kamusal alanlarda performanslar tasarladı, De.Se isimli gruplarıyla performanslar gerçekleştirdi.

1997 ve 1998 yıllarında 3 adet şiir, 2 adet anlatı metni kitap olarak yayımlandı. Aslında bu on yılı aylaklıkla geçirdi de denilebilir ama organizasyon ve kültür-sanat alanındaki deneyimiyle 1999’da Tarih Vakfı Darphane-i Amire Binaları’nda İşletme Müdürü olarak çalışmaya başladı ve 3+3 yıl boyunca bu görevin yanında Sergiler ve Müzecilik bölümlerinin sorumlusu oldu, farklı projelerin prodüksiyon ekibinde yer aldı. Genel olarak büyük prodüksiyonlu sergiler açılan Darphane’de konserler düzenlemeye devam etti.
Bu arada 2000 yılında Kayıp Stüdyo isimli bir prova-kayıt stüdyosunu ortağıyla kurarak ilk prodüksiyon denemelerine girişti. ixir.com, REC ve Milliyet Sanat dergileri gibi mecralarda müzik yazıları yazdı. Bir taraftan da İstanbul’un çeşitli mekânlarında DJ’lik yapmaya devam etti. 2005 yılında Türkiye’de üretilen yeni, alternatif ve bağımsız müzikler üzerine çalışmaya ve arşivlemeye karar verdi. 2006 yılından itibaren serbest zamanlı olarak müzik festivalleri ve büyük çaplı organizasyonlarda prodüksiyon amiri olarak çalışmaya başladı.

2007 yılında kargART Kültür Merkezi’nin başına geçti ve aylık sanat ve yaşam kültürü dergisi kargamecmua’nın genel yayın yönetmeni oldu. Derginin 11,5 yıllık macerasında farklı konularda makaleler, denemeler ve müzik yazıları yazdı. Plastik sanatlar, modern dans, video-art ve performans sanatları için merkez konumuna gelmiş olan kargART Salonu’nun zaman içerisinde bir konser mekânına dönüşmesine vesile oldu.

 

2010 yılından itibaren Karga prodüksiyonuyla her yıl Kompile Karga isimli toplama albüm serisini çıkartmaya başlayarak memleketin güncel alternatif müzik sahnesini belgelemeye çalıştı. 2011 yılında Açık Radyo’da türünün ilk örneği olan ve anaakımın dışında kalan müzisyenleri tanıtmayı amaçlayan “yerli” programını yapmaya başladı.

2014 yılında Datça’ya taşındı, akabinde Datça’da da konserler düzenlemeye başladı. Datça ile birlikte yeniden şiir yazmaya başladı.
2017 ve 2019 yıllarında iki şiir kitabı daha yayımlandı. 2019’a kadar Datça-Kadıköy hattında gidip geldi.

 

Artık sabahtan sabaha kadar müzik dinleyip yazmakla meşgul. 2000 yılından beri ilk görüşte ve sonraki yıllar boyunca durup durup yeniden âşık olduğu Yeşim Tezgören ile evli, 2011 yılından beri Gece Mavi’nin babası.

Yayımlanmış kitapları:

başar(ama)mak (Anlatı, Liman Yapımevi, 1997)
An-ladıklarım (Şiir, Liman Yapımevi, 1997)
hiç günler arasına (Şiir, Liman Yapımevi, 1997)
güzel olduğun kadar gerçek misin? (Anlatı, Liman Yapımevi, 1998)
hep yaşıyorum (Şiir, Liman Yapımevi, 1998)
kargamecmua Müzik Yazıları 2007-2011 (Derleme, g Yayın Grubu, 2011)*
bir zamanlar, bir (Şiir, evvel.org, 2017)
Anafor (Şiir, UPAS Yayıncılık, 2019)
* Editör, Utkan Çınar ile birlikte.